درباره ما

قنات یا کاریز با قدمتی بیش از پنج هزار سال به دست ایرانیان باستان در جهت استفاده از آبهای زیر زمینی حفر می‌شده است.


احداث شهر زیرزمینی کیش (کاریز) با هدف ایجاد یک فضای فرهنگی سیاحتی در جزیره کیش از سال ۱۳۷۸ آغاز شد و تا امروز دهلیزها و تالارهای متعددی در این مجموعه برای بازدید گردشگران ایجاد شده است


در تالارهای متعدد این مجموعه، بازارها و غرفه هایی به عنوان محل عرضه صنایع دستی استانهای مختلف کشور و دیگر کشور ها قرار خواهد داشت.


در چند سال گذشته، احداث سه کیلومتر تونل به مساحت چهارده هزار و پانصد مترمربع در عمق چهارده متری زمین زیر لایه‌ای هفت متری از مرجان بدون استفاده از وسایل مدرن و تنها با تیشه و کلنگ و با دست جاذبه هایی بدیع را برای گردشگران جزیره کیش فراهم کرده است.


دمای ثابت بین ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتی گراد در داخل تونلهای شهر زیرزمینی کیش (کاریز) جذابیت خاصی را برای گردشگران و بازدید کنندگان این مجموعه فرهنگی سیاحتی به ویژه در فصول گرم سال ایجاد کرده است.


مرکز اصلی کاریز که از سه رشته قنات تشکیل شده به مساحت ده هزار متر مربع در میدان المپیک جزیره کیش واقع شده است تا گردشگران ایرانی و خارجی، با قنات این میراث ارزشمند ایرانیان آشنا شوند.


قنات قدیمی کیش دارای ۲۷۴ حلقه چاه است که ۷۴ حلقه از این چاه‌ها در محل احداث شهر زیر زمینی کیش (کاریز) قرار دارد.


منصور حاجی‌حسینی موسس و سرمایه گذار این مجموعه فرهنگی سیاحتی که در حدود سی سال مقیم کشور آلمان بوده است، بر این باور است که قرار گرفتن آن در دل جزیره مرجانی و امکان بازدید از صدف‌ها و مرجان‌هایی از اعماق اقیانوس‌ها، آب شیرین قنات، هوای خنک زیر عمق چهارده متری زمین و سقف مرجانی پر از فسیلهایی با قدمت زیاد، این بخش از جزیره کیش را به یکی از ابنیه‌های منحصر به فرد دنیا تبدیل کرده است
.


راه‌اندازی موزه خلیج فارس که قسمت اعظم آن شامل ارایه اسناد مربوط به نام خلیج فارس در دورانهای مختلف تاریخی و همچنین ارایه شناسنامه های فسیلهای به جای مانده در کاریز کیش که در  دانشگاه مونیخ آلمان تهیه شده، بخشی از طرح توسعه مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کیش (کاریز) در زیرزمین خواهد بود.


مهمترین بخش طرح توسعه این مجموعه فرهنگی سیاحتی احداث تونل شاهنامه برای آشنایی گردشگران با شاهنامه و  داستان هفت خوان فردوسی است.


قرار است با تعبیه قایق‌هایی در کانال‌های شهر زیرزمینی (کاریز) ، امکان بازدید گردشگران در تونل شاهنامه که آب در آن جریان دارد، فراهم شود.

گردشگران و بازدید کنندگان شهر زیرزمینی کیش در تونل شاهنامه سوار بر قایق با اجرای داستان هفت خان فردوسی همسفر می شوند.


ایجاد رستوران، چایخانه، غرفه عرضه صنایع دستی و موزه از دیگر طرحهای توسعه ای شهر زیرزمینی کیش (کاریز) است.
احداث باغ ایرانی، مشتمل بر سالن ورودی همراه با نمایشگاهی از فیلم و عکس، پاویون، دو قلعه قدیمی، مهد کودک غرفه های نمایش اقوام مختلف ایرانی ، سالن آمفی تئاتر، سایت بازی کودکان و سوییت های اقامتی از دیگر طرحهای توسعه ای مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کیش است که در فضایی بیش از یکصد هزار مترمربع و با هدف رفاه بیشتر گردشگران در قسمت روی زمین احداث می شود.

All rights reserved by Kariz Kish | Designed by Kariz IT Team